понедељак, 21. новембар 2011.

TRANSPLANTACIJA MOZGA


„Šta mogu da znam? Šta treba da učinim? Čemu da se nadam? Šta je čovek?“ pitao se veliki nemački filozof Imanuel Kant. Danas bismo čoveka mogli da posmatramo kao slobodno biće, sposobno da razmišlja, oseća i da se seća prethodnih događaja. Organ zadužen da omogući sve ove, ali i mnoge druge funkcije je mozak. Da li to znači da je čovek zapravo – njegov mozak? Ako bi moj mozak presadili u nečije telo, da li bi ta „nova“ osoba bila Ja, Neko drugi ili pak superpozicija dve osobe?


Zamislite da su lekari ustanovili da bolujete od neizlečive motoričke nervne bolesti (Amiotrofična Lateralna Skleroza), i prognozirali su da nećete živeti duže od dve godine. Vaši organi su potpuno degenerisani, i telo Vam propada, ali Vam je mozak potpuno funkcionalan, čak brilijantan (poput Stivena Hokinga). Postoji li način da nastavite da živite?

Ne, nemojte zvati doktora Frankenštajna u pomoć!  On bi od Vas samo napravio monstruma. Spas leži u radu doktora Vajta (Robert J. White, 1926-2010.), profesora neurohirurgije na Kejs Vestern Rizrv univerzitetu (Case Western Reserve University) u Ohaju, SAD. Iako Vam ideja o transplantaciji Vašeg mozga u telo neke druge osobe zvuči nezamislivo (i možda pomalo čudno i degutantno), profesor Vajt je bio uveren da će zahvat poput ovog uskoro biti moguć.

Najpre treba jasno razgraničiti dva pravca: transplantaciju mozga i  transplantaciju cele glave. Kroz istoriju je smatrano da je operacija, ovakvog tipa, na samom mozgu neizvodljiva. Sa napretkom istraživanja u oblasti transplantacije kao i ljudskog kloniranja, verovatnoće za jedan ovakav zahvat postaju sve veće. Mnogi neuronaučnici danas smatraju ovakvu operaciju teorijski mogućom, a u bliskoj budućnosti čak i praktično ostvarivom. Ovu tematiku prati još jedan, krajnje jednostavan, problem – pronaći telo čija lobanja po veličini odgovara Vašem mozgu. Ipak ne želite ni tesnu, ali ni previše veliku lobanju. Hteli biste da Vam bude taman. To dovodi do činjenice da, makar za sada, postupak transplantacije cele glave deluje mnogo verovatnije.

Nakon dugogodišnjih eksperimenata, doktor Vajt je sedamdesetih godina prošlog veka izvršio prvu uspešnu transplantaciju glave jednog majmuna na telo drugog. Iako je usled velikih oštećenja kičmene moždine majmun bio paralizovan od vrata na niže, nakon operacije i prestanka anestezije bio je u stanju da pomera facijalne mišiće i da prati pokrete očima. U svom dnevniku profesor Vajt piše: „Očima bi nas pratio kako se krećemo po laboratoriji, a umalo je i odgrizao prst jednog od istraživača.“

Majmun je, nakon operacije, živeo svega nekoliko dana pre nego što je došlo do odbacivanja tkiva. Ustanovljeno je da je mozak „imunološki privilegovan“ organ, te da je došlo do odbacivanja okolnog tkiva glave. Hlađenjem mozga na +1°C, doktor Vajt je uspeo da drastično smanji potrebu mozga za kiseonikom tokom perioda transplantacije. Nakon operacije, zagrevanjem, mozak se bez oštećenja vraćao u svoje fiziološki normalno stanje. Najveći problem ovakvog zahvata ne predstavlja zamenu mozgova, već efikasno povezivanje oštećenih kičmenih moždina.

Farmaceutska kuća Novartis je 2006. godine objavila početak kliničkih ispitivanja novog leka na ljudima, nakon što je uspela da ponovo izgradi nervna vlakna na oštećenoj kičmenoj moždini majmuna. Tokom šestogodišnjeg programa, istraživači su delimično oštećivali kičmene moždine majmuna što je dovodilo do paralize jedne ruke. Nakon toga, majmuni su bili tretirani antitelom nazvanim anti-Nogo. Ono je indukovalo da se nervi ponovo izgrade i produže i do dvanaest centimetara, dovodeći do povraćaja pokretljivosti od oko 80%.

„Po prvi put u istoriji medicine“ govorio je doktor Vajt, „dokazali smo da telo nije ništa više od običnog napajanja.“ Ipak, smatrao je da u ovom trenutku još uvek nije moguće obaviti uspešnu transplantaciju ljudskog mozga. Najpre bi bilo neophodno oštetiti kičmenu moždinu, te mozak koji bi bio „ugrađen“ u novo telo ne bi nad njim imao neurološku kontrolu. Uz napredak medicine i molekularnih nauka može se očekivati da će, tokom predstojećih godina, kičmene moždine dva organizma moći da se propisno spoje. To bi podrazumevalo da mozak može da kontroliše novo telo, ali i da prima nadražaje iz njega. No, i tada bi ostao jedan veliki problem imunološke prirode – odbacivanje tkiva.

                Možda bi za ovu operaciju, umesto „transplantacija mozga“, pogodniji naziv bio „transplantacija tela“. Dakle, postavlja se pitanje kako pronaći odgovarajući transplantat. Telo donora bi trebalo da bude poreklom od zdrave, ali klinički mrtve osobe. Na primer, osobe koja je nesrećnim slučajem (u automobilskom udesu) povredila glavu i mozak. Dakle, postojala bi klinička dijagnoza „moždane smrti“, a organi u telu bi se održavali isključivo respiratornom asistencijom.

Profesor Vajt navodi nekoliko (relativno) lakih koraka kroz koje bismo mogli da izvedemo ovakvu operaciju. Dva „pacijenta“ bila bi prebačena u operacionu salu specijalno opremljenu aparaturama za totalnu transplantaciju tela / ljudskog mozga. Paralelno bi radila dva tima obučenih hirurga, sestara, naučnika i tehničara. (Ipak se operišu dve osobe istovremeno!) Kod oba pacijenta bile bi praćene njihove moždane i telesne aktivnosti, a operacije bi bile obavljane u predelu vrata. Rez bi obuhvatao čitav vrat, uz odvajanje svih tkiva, uključujući kožu i mišiće. Kraj ove faze bio bi kada se stigne do samih krvnih sudova i kičme.

Zahvat na krvnim sudovima svakako bi bio najdelikatniji deo ove operacije. Da bi se izvršila transplantacija, mozak bez dotoka krvi sme da bude jako kratko vreme. Zato bi se u krvne sudove pacijenata uvodili kateteri ispunjeni antikoagulansima. Specijalno dizajnirana aparatura bi mehanički održavala cirkulaciju krvi u mozgu, ili bi mogla jako brzo da ohladi mozak. Ovo bi ga sačuvalo na nešto više od sat vremena u slučaju da cirkulacije uopšte nema. Kateteri bi se zatim postavljali tako da krv iz tela donora (B) napaja glavu recipijenta (A), čime bi se omogućila neophodna cirkulacija krvi.

Nakon odvajanja glava od tela, glava osobe A bila bi pripojena njegovom „novom“ telu, B. Kičme se tada spoje i pričvrste metalnim pločama. Pri ušivanju krvnih sudova, kateteri bi se uklanjali redom. Nakon toga bi se pristupilo daljem ušivanju tkiva vrata, uključujući i kožu.

Po prebacivanju pacijenta na odeljenje intenzivne nege, posebnu pažnju bi trebalo posvetiti mogućem odbacivanju tkiva, infekcijama kao i problemima sa cirkulacijom.

Kada se svest vrati, mogli bismo očekivati da pacijentov mozak normalno funkcioniše. Pacijent bi trebalo da bude u mogućnosti da čuje, vidi, okusi, miriše i da razmišlja. Njegova sećanja bi trebalo da budu potpuno netaknuta.

Pored tehničkih nedostataka za izvršavanje ovakve operacije, mogu se postaviti i mnoga filozofska i etička pitanja. Da li ćemo nakon buđenja iz anestezije razgovarati sa osobom A, osobom B, ili nekom potpuno novom osobom? 

Na žalost, možemo pretpostaviti da bi transplantacije tela mogle da pođu neželjenim putevima i da budu neetički korišćene. (Takav je slučaj i sa mnogim drugim velikim otkrićima. Na primer, Marija Kiri je imala ideju o iskoristljivosti radioaktivnosti u medicini, dok se danas ona naširoko primenjuje u ratu). Iako bi ovakva operacija mogla da pomogne mnogima, sa pravom se postavlja pitanje treba li i dalje zalaziti u ispitivanje ove mogućnosti i igrati se Boga?


Dušan Petrović

Нема коментара:

Постави коментар